Искате ли ремонтът да бъде удоволствие?

Или по-скоро ви звучи като главоболие с прахоляк?

Искате ли ремонтът да бъде удоволствие? Е, не сте единствените, на които тази мисъл им звучи леко нереалистично. Обаче, ако се хванеш навреме, планираш умно и не се хвърляш да правиш всичко на мускули и нерви – има шанс нещата да минат далеч по-леко. Без паника, без разправии и без да се чудиш защо мазилката пада, още преди да е изсъхнала!

Истински трикове, с които искате ли ремонтът да бъде удоволствие, да не звучи като шега

  • Ясно си начертай плана и го спазвай. Да, звучи скучно, ама е спасение! Напиши си какво ще се прави, кога, с какви материали и кой ще го върши. Така няма да се чудиш защо имаш 7 кашона с плочки, а не можеш да намериш една отвертка. Всяка стъпка ти дава малко контрол и маха малко стрес.
  • Преди да започнеш, разчисти всичко излишно. Става двойно по-лесно, когато не прескачаш мебели и кашони, пълни с неща отпреди десет години. Ако има боклуци, стари уреди или мебели – свържи се с някой за извозване на стари мебели. Иначе ремонтът се точи и става хаос, а нервите не стигат.
  • Не мисли, че всичко можеш сам. Може да си майстор по душа, ама има неща, които си искат опит. Ел. инсталации, плочки, шпакловка – ако не си сигурен, няма срам да се обърнеш към човек, който го разбира. Така хем става като хората, хем не се връщаш да го правиш пак след месец.
  • Изчисти след всеки етап. Не чакай последния ден за голямото чистене, защото тогава ще е двойно по-гадно. След всеки етап махни праха, събери парчетата гипсокартон и проветри добре. Ако положението е тежко – потърси някой, който предлага почистване на силно замърсено жилище и не се занимавай излишно.
  • Не се вкарвай в мисли за перфектния резултат. Истината е, че винаги ще има нещо дребно, което те дразни – крив ръб, леко изкривен фугин или нещо подобно. Въпросът е дали ще оставиш това да ти развали настроението или ще си кажеш „Е, важното е, че сме живи и готови!“

Полезни идеи и начини за леко и по-приятно преживяване

  1. Започни от най-необходимото. Не се опитвай да бутнеш всичко наведнъж. Избери една стая, оправи я напълно, след това минавай към следващата. Така контролираш хаоса и се вижда прогрес, което пък те мотивира да не се откажеш по средата.
  2. Сортирай всичко, което няма да ползваш. Не е нужно да мъкнеш със себе си неща, които са съсипани или излишни. Помисли за изпразване на апартаменти, къщи, мазета или тавани, ако положението е критично. Ще усетиш как цялото място диша по-добре, само като махнеш ненужното.
  3. Планирай буферно време. Няма такъв ремонт, който да свърши точно навреме. Заложи поне 2-3 дни буфер – хем си по-спокоен, хем не се караш с никого, че не е станало на секундата.
  4. Пусни си музика и си направи времето по-леко. Да, сериозно! Една колона, малко енергична музика и изведнъж ти се мие четвърти път бояджийския валяк без да ти иде да го хвърлиш през прозореца.
  5. Остави перфекционизма. Важното е да ти харесва и да работи, а не дали фугата е по стандартите на някой наръчник. Ако ти се струва окей – значи си готов!

Най-често задаваните въпроси

Колко време трябва да отделя за един основен ремонт?
Зависи колко голям е обектът и какво ще се прави. Обаче ако не искаш да се влачи месеци, разпиши го ясно по етапи и не се отклонявай от плана.

Трябва ли да изхвърля всичко старо, преди да почна ремонта?
Да, иначе си навличаш двойна работа. Колкото по-празно е, толкова по-лесно се работи. А и няма да се чудиш после защо мазилката ти капе върху стария диван.

Кога е най-добре да се прави ремонт – зима или лято?
Лятото е по-удобно – съхне по-бързо, можеш да проветряваш, няма кал по обувките. Зимата пести от време, ама понякога е тегаво, особено ако има влага.

Как да се справя с праха и мръсотията след ремонта?
Не отлагай! Почисти след всеки етап, така се трупа по-малко и е по-лесно. Ако положението е критично, потърси помощ от специалисти.

Кои са най-честите грешки при самостоятелни ремонти?
Да мислиш, че ще стане бързо, че всичко ще излезе евтино и че можеш всичко сам. Малко помощ и добър план спасяват от излишни ядове и пари на вятъра.

Искате ли ремонтът да бъде удоволствие?
Scroll to Top