Толкова ли е сложно или просто звучи така?
Смесени отпадъци – как да ги сортираме? Гледаш кофата и се надяваш, че нещо магически ще се оправи от само себе си. Е, няма. Истината е, че цялата схема с тези отпадъци не е чак такава философия, ама и не става с мързеливо пъхване на всичко в една торба.
Смесени отпадъци – как да ги сортираме правилно?
Първо нека кажем едно – „смесени“ не значи „всичко в кюпа“. Там влизат неща, които не се делят лесно – я някой найлон, я малко храна, малко пластмаса с мазнина по нея, салфетки, разни кофти опаковки. Не е за рециклиране, ама и не е за биокофата. Да, досадно е, ама е важно да не се меша всичко безогледно. Пример – ако изхвърляш чаша от кафе с остатък вътре, вече не става за рециклиране. Затова:
- Винаги изпразвай кофите предварително. Не е нужно да миеш, ама поне махни останалото вътре. Колкото и малко да е, това разваля всичко друго в контейнера. Така целият боклук може да иде за изгаряне, вместо за нещо полезно.
- Не пъхай храна с пластмаса. Звучи елементарно, но много хора си мислят, че щом бутилката е празна, тя е за жълтия контейнер. А вътре има кетчуп. Или мазен сос. Вече не става. Хвърля се като смесен отпадък. Поне я изплакни леко.
- Салфетки, мокри кърпички и всякакви мазни опаковки – само в смесените. Колкото и да приличат на хартия, те вече са „замърсени“. Не ги бутай в синия контейнер, само объркват цялата работа.
- Не се лъжи по вида. Само защото нещо изглежда като пластмаса, не значи, че е за рециклиране. Пластмасова кофа за боя? Не. Пластмасов леген с дупка? Само ако е чист и не е с боя или нещо друго. В повечето случаи – смесени.
- Не хвърляй всичко в една торба. Ако имаш малко стъкло, малко пластмаса, малко хартия – не ги мятай в смесената просто защото си мързелив. Сортирай ги, това не е марафон. Вече има и пунктове, които приемат извозване на отпадъци, ако искаш да се отървеш от по-голямо количество наведнъж.
Допълнителни насоки при сортиране на различни боклуци
Ето малко по-подробен списък какво е добре да правиш в ежедневието. Нищо сложно, просто да влезе в навик.
- Събирай отделно още от вкъщи. Имаш ли повече от една кофа – супер. Дори една кутия от стар кашон върши работа. Така още преди да идеш до контейнера, ще знаеш кое за къде е. Не става дума за лукс – става дума за навик.
- Избягвай многослойни опаковки. Разните лъскави пликове за чипс, вафли, кафе – те са кошмар за сортиране. Най-добре ги хвърляй направо при смесените. Не се чудиш, не объркваш нищо. Просто не стават за рециклиране.
- Хвърляй текстил и стари дрехи отделно. Те нямат място при смесените. Не стават нито за био, нито за рециклиране. Има контейнери за стари дрехи или направо можеш да търсиш услуга за изпразване на апартаменти и къщи, ако се събира повечко.
- Не смесвай опасни отпадъци. Батерии, лекарства, спрейове, бои – те нямат място нито в смесените, нито където и да е другаде. За тях има отделни места. А ако не ти се занимава, просто провери дали някоя фирма за почистване на дворове и жилища не предлага извозване и на такива.
- Не чакай да се събере куп. Колкото повече боклук, толкова по-трудно ще се оправиш после. Хвърляй редовно. Особено ако имаш неща като храна, кърпички и други, които се развалят или смърдят.
Най-често задаваните въпроси
Мога ли да хвърля кутия от пица в синия контейнер?
Ако е чиста – да. Но в 90% от случаите е мазна. Мястото ѝ е при смесените. Не се лъжи по външния вид, мазно е – край.
Къде да хвърля мазна хартия от готвене?
Винаги при смесените. Такава хартия не се рециклира. Дори и да е биоразградима – не влиза в био кофата.
Мога ли да оставям смесените в торби до контейнера?
Не е добра идея. Хем е грозно, хем кучета и котки го разнасят. Хвърляй вътре в контейнера, не пред него.
А пластмасовите прибори?
Ако са чисти и не са мазни – могат в жълтия. Но в повечето случаи са използвани. Тогава – само в смесените.
Къде да хвърля чаша за еднократна употреба с капак?
Ако има остатъци от напитка – смесените. Ако е изплакната – можеш да я метнеш при пластмасата. Капакът също, но отделно.
